Biżuteria niejedno ma imię czyli najciekawsze techniki tworzenia biżuterii artystycznej.

su: Data utworzenia: 2012-09-10 17:13:00
Ostatnia aktualizacja: 2012-09-20 10:41:44
Kategoria: Brak
Autor: Redakcja MamyCel.pl
Zdjęcie niedostępne

Biżuteria...ten drobny przedmiot służący do ozdoby, szczególne upodobanie znalazł sobie u kobiet. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma wśród kobiet takiej, która nie posiada choćby jednego jej egzemplarza. Kolie, naszyjniki, pierścionki, broszki, kolczyki, korale, diademy, medaliony....różnorodność form idzie w parze z różnorodnością technik, w których biżuteria ta jest wykonywana. Poznajmy niektóre z nich.

 

 

Ze zwykłego drutu zwijanego w odpowiedni sposób powstają przepiękne kompozycje. Owijając jeden kawałek drutu drugim, bez zbędnego lutowania poszczególnych elementów, formując kształty, oplatając drutem kolorowe kamienie bądź koraliki i uzbrajając się w odrobinę cierpliwości, spod naszych rąk wyjdą niesamowite wisiorki, kolczyki i bransoletki. Ta metoda tworzenia biżuterii to wire-wrapping.

   Autor: Agnieszka Czerkas 

By rozpocząć swoją przygodę z tą techniką potrzebujemy niewielu narzędzi: szczypce różnego rodzaju, pilniki, polerki, obcinacze, oprócz tego oczywiście drut jubilerski, kamienie, koraliki i co jeszcze nam wyobraźnia podsunie. Wyobraźnia właśnie i zręczne palce są gwarancją tego, by wire-wrapping stał się naszą ulubioną metodą tworzenia biżuterii.

Filcowanie czyli spilśnianie jest dosyć dawno już znaną metodą, dzięki której możemy wytworzyć tkaninę – filc. Biżuteria z filcu oprócz tego, że jest ostatnio bardzo popularna, odznacza się niezwykłym pięknem i stanowi idealny dodatek do stroju. Filcować możemy na mokro i na sucho.

 

    Autor: Hannah Studio                         Autor: Urszula Wereszczyńska

Do obu metod potrzebujemy czesankę wełnianą. Filcując na mokro przy pomocy wody i mydła poprzez namoczenie, wygniatanie, miętoszenie, pocieranie i wałkowanie tworzymy odpowiedni kształt broszki czy naszyjnika. Filcując na sucho do tworzenia biżuterii używamy odpowiednich igieł, których są trzy rodzaje, maty z gąbki lub specjalnej szczotki. Metoda ta polega na nakłuwaniu igłami wełny. Igły posiadają zadziory, dzięki którym wełna może się mieszać, czyli filcować właśnie. Filcowanie wymaga cierpliwości i chęci. Jest niesamowitą formą relaksu, pozwala na wyciszenie się. A przy okazji można stworzyć przepiękną biżuterię cieszącą nasze oczy. 

Tradycyjne szydełkowanie i dzierganie na drutach może również służyć do wytwarzania biżuterii. W połączeniu z kamieniami szlachetnymi, koralikami czy srebrem pozwala na stworzenie efektownych bransoletek, naszyjników czy pierścionków. Wykorzystując metodę szydełkową możemy tworzyć biżuterię nie tylko z muliny, kordonka i włóczki ale także np. ze srebrnego drutu. Precyzja i cierpliwość pozwala na tworzenie małych, biżuteryjnych „dzieł sztuki”.

 

   Autor: Wanda Szwedo                   Autor: Katarzyna Stańczak

Z koralików Toho, misternie nawlekanych na nici w odpowiednim porządku, a następnie tak przerabianych szydełkiem, by utworzyły piękne „węże”, powstają efektowne naszyjniki. Ta metoda to Bead Croched Rope. Ilość koralików, które są potrzebne do powstania takiego cuda to tysiące! Efekt zapiera dech w piersiach...wprost nie można uwierzyć, że potrzebujemy tylko igłę, kordonek, szydełko i koraliki Toho, by wykonać taki niesamowity naszyjnik. Cierpliwość, precyzja i czas - bez tego też się nie obejdzie.

 

Bajecznie kolorową biżuterię można wykonać przy pomocy modeliny. Ostatnio bardzo często używa się termoutwardzalnej masy Fimo, z której można tworzyć ozdoby z najdrobniejszymi detalami i wyglądają one bardzo realistycznie. Potrzebujemy jedynie ostrych nożyków. Po uformowaniu kształtu modelinę utwardza się wypiekając ją w piekarniku w temperaturze 110 stopni. Gotową biżuterię można polakierować. Niesamowity efekt gwarantowany.

 

Wypalając uprzednio uformowaną glinę lub masę ceramiczną również można stworzyć biżuterię. Szkliwiona, zdobiona przez wyciskanie, rytowanie, malowanie biżuteria ceramiczna stanowi niezwykle oryginalną ozdobę. Ceramikę można łączyć ze szkłem, srebrem – tu również wyobraźnia ma pole do popisu. Unikatowe, niepowtarzalne egzemplarze będą stanowić niewątpliwą ozdobę.

   Autor: Zu Design 

Kanzashi to japońska ozdobna szpila do włosów noszona zarówno przez mężczyzn i kobiety. Najczęściej była tworzona w formie kwiatów. Od niej powstała nazwa biżuterii Hana Kanzashi, niezwykle pięknej, robionej techniką tsumami, polegającej na odpowiednim składaniu kawałków jedwabiu. Tworząc kwiat, każdy płatek składa się osobno. Następnie płatki łączy się za pomocą kleju ryżowego, naklejając je na koła wycięte z tektury. Kwiaty łączy się w bukiety i w ten sposób powstają broszki, kolczyki i naszyjniki jedyne w swoim rodzaju, delikatne i misternie wykonane. Oprócz jedwabiu, najlepiej chińskiego habutae i kleju ryżowego, potrzebna jest niewątpliwie precyzja i cierpliwość.

 

Biżuterię można również zrobić stosując metodę quillingu. To technika polegająca na tworzeniu elementów z rolowanych pasków papieru, z których możemy łączyć różne wzory i obrazki. Potrzebujemy : papierowe paski, klej, nożyczki, igłę, wykałaczkę lub profesjonalne narzędzie, za pomocą którego będziemy „kręcić ” różne kształty, z których zrobimy zarówno kolczyki jak i całe naszyjniki. Metoda nie jest trudna, jak każda inna wymaga oczywiście treningu i cierpliwości.

 

    Autor: Natika 

Nawet haftowaniem potrafimy stworzyć piękną biżuterię. Haft jest znany wszystkim - za pomocą szydełka lub igły, kolorowymi nićmi tworzymy wzory na tkaninie. Wzory są przeróżne : wypukłe, ażurowe, płaskie, a rodzajów haftu jeszcze więcej. To bardzo popularna technika artystyczna, aczkolwiek niezbyt często wykorzystywana do tworzenia biżuterii. A szkoda, bo efekt jest rewelacyjny.

 

     Autor: Molla                    Autor: Tally,s    

Technik tworzenia biżuterii jest tyle, że moglibyśmy je tu wymieniać w nieskończoność. Wyobraźnia i kreatywność twórców podsuwa ciągle nowe pomysły, pozwala na wykorzystywanie takich technik, które zarezerwowane były dla innych dziedzin. Bo przecież, jak powiedział John Mansfield : „ Człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, jego umysł jest zawodny, ale jego wyobraźnia uczyniła go znakomitym”. Tak więc popuszczajmy wodze wyobraźni i nie bójmy się tworzyć, niech nie ogranicza nas to, co już jest poznane, twórzmy nowe techniki. Biżuteria jest bardzo dobrym materiałem do tego, by rozwinąć swoją kreatywność.

Więcej równie ciekawych technik tworzenia bizurerii znajdziecie na forum mamycel.pl >>

Opracowanie: Ewelina Piechaczek 

Zdjęcie główne: Karolina Ordzowiały   

Inne artykuły użytkownika

Pożegnanie

2017-06-26 10:45:52

Szanowni Przyjaciele i Użytkownicy portalu mamycel.pl więcej

Premiera designerskich...

2016-08-04 13:55:31

Największy polski showroom poświęcony meblom i dekoracjom vintage, Patyna.pl, połączył... więcej

Międzynarodowy Dzień...

2016-06-21 17:49:01

18 czerwca w Bochni odbył się Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania. więcej

Mayday 2 – najzabawniejsza...

2016-06-16 21:00:25

"Mayday 2”, czyli jak w 120 minut umrzeć ze śmiechu... i przeżyć. więcej
Inne artykuły

„Koncentrując się na...

2017-04-23 12:42:43

Małgorzata Mika – dziewczyna, którą poznałam w czasie studiów. Interesuje się literaturą... więcej

„Hello, my Blue Diary” –...

2017-04-23 12:33:27

Jej wiersze z pewnością poruszą do głębi każdego człowieka. Pełno w nich smutki i... więcej

Pan od pędzla – rozmowa z...

2017-04-23 12:18:14

Paweł Majerczyk – mówi o sobie Pan Charlie. Zaczął, jak każdy, od bloga modowego i kanału... więcej

„Nie mówię...

2017-04-23 12:10:59

Martyna Kowalczyk – absolwentka ASP. Rysuje komiksy, maluje, gra na basie. Prowadzi bloga z... więcej
Oceń artykuł
Reklama